New Posts
Sotside plaan hakata toiduaineid maksuerisustega odavamaks tegema on märk tänase valitsuse võimetusest riiki juhtida. Küsitava mõjuga maksuerisuste loomise asemel tuleb makse ühtlaselt langetada ja lõpetada täie hooga tuuriv keskvõimu kuluralli.
“Maksuerisused on põhimõtteliselt vale tee,” ütles Parempoolsete aseesimees Siim Kiisler. Ta selgitas, et küsitava mõjuga erisuste kehtestamise asemel tuleb makse ühtlaselt langetada, leides selle tarbeks kokkuhoiukohti keskvalitsuse kuludest.
Kiisler tõi esile, et maksude tõstmine ja siis neisse erisuste loomine on küüniline poliittehnoloogiline võte. Esmalt rikuvad vasakparteid valimistel ebarealistlikke lubadusi jagades ja neid hiljem maksutõusudega rahastades majanduskeskkonna, seejärel hakkavad looma maksuerisusi, selmoel ühiskonda iseenda põhjustatud probleemidest “päästes”. “Siis tulevad uued valimised ja nõiaring jätkub – uued ulmelubadused nõuavad uusi maksutõuse,” täpsustas Kiisler. Järgmised maksutõusud tekitavad omakorda survet üha uute erandite järele, selmoel sündivad otsused muutuvad aga järjest läbipaistmatumaks ja korruptsiooniohtlikumaks.
“See tähendab, et ettevõtjate jaoks muutub oskuslikust äritegevusest olulisemaks hea läbisaamine valitsejatega, kes teevad juhuslikke erandeid enda väljavalitud sektoritele. Kannatajaks jääb siin kogu ühiskond, kes kõrgemate maksudega kogu selle kuluralli kinni maksab,” nentis Kiisler.
Selle asemel, et enda kehtestatud maksutõusude mõjul ebamõistlikult kalliks muutunud toiduainetele maksuerisusi luua, tuleks Kiisleri sõnul kõik hiljutised maksutõusud tagasi pöörata. “Eestil ei ole majanduskeskkonnana kuigi palju unikaalseid tugevusi. Lihtne ja ühetaoline maksusüsteem on olnud üks neist, me peame seda hoidma,” rõhutas ta.
“Tänane kolme sotsi valitsus peab mõistma, et ühiskonna vaeseks maksustamise asemel tuleb otsida kärpekohti, loobuda ebavajalikest teenustest ja riigi kulud külmutada,” ütles Kiisler. Praegune olukord on täpselt vastupidine – riigi kulutused paisuvad, samas kui erasektor kiratseb. Statistika kinnitab – avalikus sektoris töötavate inimeste arv kasvas viimase aasta jooksul 10 000 inimese võrra, samas kui erasektoris vähenes hõivatute arv pea 8000 võrra.
Artikkel ilmus Postimehes 18.02.2025: https://majandus.postimees.ee/8194405/parempoolsed-toidukraami-maksuerisused-on-vale-tee