Parteid on võrdsed, aga Isamaa on kõige võrdsem!

Parempoolsed 4 päeva tagasi 8

Menetledes enamiku tänaste Eestist pärit Euroopa Parlamendi saadikute kasutatud keelatud annetusi, ütles ERJK selgelt, et kõik poliitilisse ametisse pürgijad on poliitiliselt aktiivsed kogu aeg. Ehk ei ole vahet, kas on nii-öelda aktiivne agitatsiooniperiood või mitte ja keelatud annetus on kogu aeg keelatud annetus.

See tõik on vist märkamata jäänud Postimehe peatoimetajal Priit Hõbemäel, kes Delfi järelepärimisele vastas, et uue iganädalase saatesarja juhina alustanud Urmas Reinsalu valimiseelsel perioodil saadet ei tee. Nagu oleks sellega probleem lahendatud. Kindlasti leiavad asjaosalised, et tegemist ei ole keelatud annetuse, varjatud rahastuse või mitterahalise soodustusega, kuid vastupidist tõestada pole ka võimalik. Kui ühe erakonna juhile pakutakse eksklusiivset saatejuhi rolli sama erakonna suurrahastajale kuuluvas meediamajas, siis ei näe see ühegi nurga alt hea välja. Ühele erakonnale antakse eelis kõigi teiste ees, pakkudes neile tasuta eetriaega poliitilistel teemadel rääkimiseks ja oma seisukohtade levitamiseks. Eetriaeg on poliitiku jaoks selge hüve ja sellel on maksumus. Postimees on otsustanud tasakaalustatud ajakirjanduse viljelemise asemel pakkuda Isamaa Erakonnale tasuta propagandaplatvormi.

Postimehe peatoimetaja põhjendab Reinsalule saatejuhi koha pakkumist opositsioonile suurema kõlapinna andmisega. Kena mõte, aga opositsioonis on kolm erakonda. Oleks saatejuhtimine antud roteeruvalt kõigile opositsioonierakondade esimeestele või liikmetele, poleks kellelgi põhjust kriitiline olla. Ja selleks pole veel sugugi hilja, mitmekesisema sisu saamiseks võib ka lausa parlamendiväliseid erakondi kaasata.

Reinsalu kaasusega seoses meenuvad paratamatult ka muud viimasel ajal ilmnenud hea maitse piiri ületamised, millega Isamaa poliitikud silma on paistnud. Tallinnas uuel tasemel poliitkultuuri lubanud Isamaa linnaosavanem Mustamäel peab andma ERJK-le aru, miks Mustamäe linnaosa ametlik Facebooki kanal tema piltidest kubiseb. ERJK juhib linnaosavanema Marja-Liisa Veiseri tähelepanu asjaolule, et avalike vahendite kasutamine poliitiku isikureklaamiks on erakonnaseaduse kohaselt keelatud, ka rikutakse sel puhul Tallinna enda kehtestatud linnameedia Head Tava.

Paremini ei lähe asjad ka Haaberstis, kus detsembris pidi ERJK märgukirjaga juhtima samale teemale linnaosavanem Anna Levandi tähelepanu. Nimelt oli isamaalaste juhitava linnaosa lehe „Haabersti“ ühes numbris 8 fotot isamaa poliitikutest, millest pooled linnaosavanemast, lisaks tekstides kümned Isamaa poliitikute nimede mainimised. Linnaosavanema asetäitja Rain Veetõusme ja Tallinna abilinnapea Kristjan Järvan aga saatsid Haabersti elanikele Isamaa kujunduse ja logodega flaierid kutsega kohtumisele Tallinna linnavalitsusega. Üritus toimus linnaosa ruumides ja sellest tehti otseülekanne linnaosa ametlikul sotsiaalmeediakanalil. Sõltumata sellest, kes ürituse eest tasus, on see linna vahendite kasutamine oma erakonna kampaaniaks, mis ei erine kuidagi eelmise keskerakondliku linnavalitsuse käekirjast.

Äsja pidasid Isamaa Jõgeva- ja Tartumaa piirkonnad uusaastapidu, kus teatati ka Taavi Aasa liitumisest erakonnaga. Puhas erakonna üritus, kus astusid kõnedega üles Urmas Reinsalu ja Jüri Ratas ning kus tehtud fotod paisati nii sotsiaalmeediasse kui ka tavameediasse Aasa liitumise uudise taustaks. Ürituse osalustasu aga koguti erakonna Jõgeva piirkonna esimehele kuuluva MTÜ Jõgeva Äriklubi kontole. Kui nüüd eeldada, et Aivar Kokk ei ole varas, kes omakasu eesmärgil erakonnale mõeldud osalustasud oma MTÜ-le lasi kanda, siis saab järeldada, et antud üritust, ehk erakonna tegevust rahastati vähemalt osaliselt kõrvalise MTÜ kaudu, mis on Eestis keelatud annetus.

Erakonnaseaduse muutmine, mis ERJK volitusi suurendaks ja võimaldaks neil teha järelevalvet ka näiteks erakondadega seotud sihtasutuste ja MTÜ-de üle on veninud 2022. aasta maikuust saadik. Nüüd on justiitsministeerium eelnõu valmis saanud, kuid see on hambutu, sest näiteks erakondadega kaudselt seotud sidusorganisatsioonid soovitakse endiselt jätta halli alasse. Sidusorganisatsiooniks loetakse muu juriidiline isik ainult siis kui erakond ise seda tunnustab. Et see praktikas ei toimi, näitab ilmekalt taas Isamaa skeemitamispraktika. 2020. aastal asutasid Isamaa liikmed MTÜ Isamaalised, mis edendas Isamaa Erakonna poliitikat. 2021. aastal oli selle MTÜ käive üle 84 000 euro, mida kasutati kas otseselt või kaudselt Isamaa Erakonna huvides. Kas ERJK saab antud juhul kontrollida, et sellele MTÜ-le pole raha kantud näiteks juriidiliste isikute poolt, mida keelab erakonnaseadus? Võib üsna kindlalt eeldada, et Isamaa Erakond ei tule sellisest kaudsest sidusorganisatsioonist ise ERJK-le teada andma, vaid väidab, et neil pole selle MTÜ-ga midagi pistmist. MTÜ juhid omakorda ütlevad, et nemad on sõltumatu Facebooki grupp, kes seisab lihtsalt isamaaliste väärtuste eest. Ainult et kasutatakse Isamaa Erakonna värve ja kogu juhatus koosneb Isamaa Erakonna liikmetest, teiste hulgas lausa erakonna volikogu esimees Mart Maastik. Tänaseks on see MTÜ likvideerimisel, aga praegused erakonnaseaduse muudatused ei alluta ka tulevikus selliseid kaudseid sidusorganisatsioone ERJK järelevalve alla.

Jääb loota, et valitsus või Riigikogu vajalikud muudatused, mida ka ERJK soovinud on, erakonnaseadusesse enne selle vastu võtmist sisse viivad ja selle siis kiiresti vastu võtavad. Vastasel juhul ootavad meid sügisel ees veel ühed valimised, kus saavad karistust kartmata osaleda keelatud rahastust kasutavad poliitikud ja erakonnad ning kus ausa valimistulemuse saavutamisel saame loota ainult valijate informeeritusele, et nad pimesi oma häält valemängijatele ei annaks.

Arvamuslugu ilmus Õhtulehes 19.02.2025: https://www.ohtuleht.ee/1125000/keelatud-annetus-parempoolsed-reinsalu-saatejuhiks-valimine-ei-nae-uhegi-nurga-alt-hea-valja

Täispika uudise lugemiseks kliki nupul "Loe edasi >"
Tagasi Loe edasi