Täna, 31. jaanuaril lõppes nädala jagu väldanud 1. jalaväebrigaadi õhutõrjepataljoni õppus, mille käigus harjutasid tulejuhtimis- ja tagalapatarei staabikaitsejagude ajateenijad matkesüsteemi VBS4 (Virtual Battle Space 4) abil lahingute juhtimist virtuaalkeskkonnas.
Õppuse vastutav, õhutõrjepataljoni rühmaülem lipnik Henri Helü, kes osales möödunud aastal samal harjutusel ajateenijana, selgitas õppuse sisu avades, et kuigi arvutisimulatsioon ei suuda kunagi asendada reaalset tegevust päris maastikul, on virtuaalsel keskkonnal siiski ka mitmeid eeliseid.
„Virtuaalruum võimaldab meil väiksema ressursi ja ajakuluga teha läbi erinevaid drille, mida seni maastikul harjutanud oleme. Arvutis on võimalik viia kogu olukord ühe nupuvajutusega algusesse tagasi ja tänu sellele saame rohkem ülesandeid läbi teha,“ ütles lipnik Helü. „Samuti on VBS4 kasutamise suur eelis vahetu tagasiside andmise võimalus. Virtuaalkeskkonnas salvestuvad kõik tehtud liigutused, otsused ja isegi sõdurite omavahelised vestlused, mis võimaldab meil iga võitleja tegutsemise üksikasjalikult üle vaadata ja seda analüüsida,“ lisas rühmaülem.
Juba neljandat korda toimunud iga-aastase õppuse fookus oli suunatud üksusesisese koostöö, allüksuste drillide ning rühma tasemel juhtimise harjutamisele. Peamiseks treenitavaks sihtgrupiks oli jao- ja rühmaülemad, kellele mängiti virtuaalsel maastikul ette erinevaid taktikalisi olukordi, mis vajasid kiiret ja oskuslikku lahendamist.
Arvutisimulatsioon harjutuse õppekeskkonnana sarnaneb arvutimängule, kus osalejatel on võimalik tegutseda vastavalt oma tavapärasele taktikale, kasutada sõidukeid ja liikuda relvastatuna maastikul jalastunult. Sarnaselt reaalsele tegevusele maastikul tuleb ka virtuaalkeskkonnas VBS4 tegutseda taktikaliselt, vastavalt harjutatud drillidele ja saadud korraldustele ning suhtlus üksuste vahel, tegevuste koordinatsioon ja ettekanded kõrgematele üksustele toimuvad raadiosaatjate abil. Simulatsioon on oma olemuselt küllaltki realistlik ning võimaldab muuhulgas näiteks kasutada kaudtuld, suuremal hulgal soomustehnikat, luua motoriseeritud rännakul tee peale tõkkeid ja palju muud, mille korraldamine reaalsel maastikul oleks aja- ning ressursimahukas. Õppuse läbiviimist toetas Kaitseväe Akadeemia matkegrupi VBS-i meeskond.
Diviisi 1. jalaväebrigaadi õhutõrjepataljoni ülesandeks on vastase õhuründevahendite – lennukite, kopterite ja mehitamata lennuvahendite – tõrjumine ja hävitamine. Kaitseväe õhutõrje täidab oma ülesannet maapeal paiknevate relvasüsteemide abil, milleks on raketid ja kahurid. Lisaks edastatakse radarite abil saadavat ülevaadet õhuruumis toimuvast.