Natalie Mets: “Jah” tähendab “jah”

Sotsiaaldemokraadid 3 nädalat tagasi 12

Eesti on peagi vastu võtmas nn nõusolekuseadust, mille eesmärk on edaspidi vägistamiseks lugeda kõik seksuaalaktid, mille toime panemiseks on puudunud nõusolek. See erineks praegusest olukorrast, kus karistatakse vaid neid tegevusi, kus ohvrit on seksuaalakti sunnitud.   Kusjuures Eesti jaoks ei ole seaduse vastu võtmine vabatahtlik, vaid Istanbuli konevntsioonist tulenev kohustus.

Mida konventsiooniga liitunud riigid valida saavad on kas rakendada JAH- või EI-mudelit. Tänaseks on ilmselge, et igaljuhul on tõhusam JAH-mudel, mis ohvreid päriselt kaitseb ja on vastav kaasegsetele inimõiguste standarditele.

JAH-mudel tähendab, et seksuaalne tegevus võib toimuda vaid siis, kui mõlemad osapooled on väljendanud selleks aktiivset, vabatahtlikku ja entusiastlikku nõusolekut. Ning ei – see ei tähenda, et edaspidi on tarvis partnerilt seksiks kirjalikku nõusolekut nagu mõned naljaninad osatavad. See tähendab, et osapooltel on vastutus välja selgitada, kas partner on seksuaaltegevusega nõus, vältides olukordi, kus vaikimist või passiivsust võiks ekslikult pidada nõusolekuks. JAH- mudel aitab paremini kaitsta ka ohvreid, keda on ärakasutamise eesmärgil mürgitatud.

Kujutlegem olukorda, kus kaks inimest on üksteise jaoks atraktiivsed ning hakkavad lähenema seksuaalaktile kuniks üks neist ei ole joobe tõttu enam võimeline langetama adekvaatseid otsuseid. Teine osapool küll tajub seda, aga otsustab siiski aktiga lõpuni minna samal ajal, kui teine inimene ei vastuta enam oma tegude eest. Praeguses õigusruumis on ohvril väga keeruline tõestada, et tegu oli vägistamisega, sest ta oli passiivne ega väljendanud midagi. JAH- mudeli korral oleks see koheselt kergem, sest selget soovi seksuaalaktis osalemiseks ei olnud.

Uuringud näitavad, et 70% seksuaalvägivalla ohvritest tarduvad vägistamise hetkel, ei suuda osutada mingit vastupanu ega end verbaalselt väljendada. Kuna EI-mudel lubab passiivsust tõlgendada nõusolekuna, oleks selle rakendamine ebapiisav. JAH-mudel aitab ära hoida ohvrite taasohvristamist uurimises ja toetab õiglasemat lähenemist.

Rootsi, Soome ja Taani on juba kasutusele võtnud JAH-mudeli ning kogenud positiivseid tulemusi. Näiteks Rootsis kasvas alguses registreeritud seksuaalkuritegude arv, sest ohvrid julgesid rohkem abi otsida. Pikas perspektiivis on aga seksuaalkuritegude määr vähenenud, näidates, et JAH-mudel aitab kaasa nii kuritegude ennetamisele kui ka ühiskondliku teadlikkuse tõstmisele.

Uuringute järgi toetavad enamik Eesti elanikest nõusolekupõhist lähenemist. JAH-mudel toetab ka soolist võrdõiguslikkust, jagades vastutuse võrdselt osapoolte vahel ja austades kehalist autonoomiat. See aitab muuta kultuurilisi norme, mis soodustavad soopõhist ebavõrdsust ja stereotüüpe.

Varasema näite puhul see tähendaks, et hetkel, mil üks osapool ei väljenda enam kehakeelega või verbaalselt seksuaalaktiga edasi minna see lõpetatakse teise inimese poolt.

JAH-mudel on rohkem kui juriidiline muudatus – see on väärtuspõhine lähenemine, mis edendab inimväärikust, võrdsust ja turvalisust. Kuigi seadusemuudatus kindlasti ei kaota seksuaalkuritegusid täielikult, loob see ennetava ja õiglasema raamistiku, mis toetab ohvrite kaitset. Sest paraku saab hetkel väita, et väga paljud Eesti inimesed ei otsi pärast vägistamist abi hirmus vaidlus kaotada.

Ülal toodud näite varal võib ohver tunda valehäbi põhjusel, et oli ebakaines olekus ega suuda kõiki detaile meenutada, kardab eksida ega soovi toimunut ka uuesti läbi elada ning lepib seega olukorraga.

Soovin seaduseelnõu välja töötajatele ning parlamendisaadikutele jõudu, et jõustada Eesti JAH-mudel, mis on õiglane, tõhus ja inimkeskne toetades inimõigusi ja aitab ehitada turvalisemat ning võrdsemat ühiskonda.

EESTI SAAB NÕUSOLEKUSEADUSE! Natalie Mets: jah-mudel aitab kuritegusid ennetada

Täispika uudise lugemiseks kliki nupul "Loe edasi >"
Tagasi Loe edasi