Kalevi jalaväepataljon on teerajaja uudsele väljaõppemudelile

Eesti Kaitsevägi 2 päeva tagasi 2

Käimasolevas Kalevi jalaväepataljoni väljaõppetsüklis rakendatakse tsentraliseeritud väljaõppemudelit, kus iga väljaõpet läbiviiv tegevväelane vastutab kindla teema ja õppekoha ettevalmistamise eest ning üksused roteeruvad nende vahel. Säärane lähenemine võimaldab suurendada korduste arvu ja loob üksusele paremad tingimused õnnestumiseks.

„Korduste arvu suurendamisega saame pakkuda ajateenijale rohkem eduelamust, sest iga harjutamisega saab üksus professionaalsemaks. See omakorda tõstab moraali ja motiveerib võitlejaid veelgi paremaks saama,“ ütles Kalevi jalaväepataljoni operatsioonide sektsiooni ülem major Virgo Vutt. „Ajateenijad vastutavad ise oma rühma igapäevase toimimise ja administreerimise eest. Selline keerukas, samas väga tähtis roll tagab võitlejate parema ettevalmistatuse reservteenistuseks.“  

Käimasoleval allüksuse kursusel lasub varasemast suurem vastutus ajateenijatel endil, kelle vastutusalasse jäävad muuhulgas ka näiteks täiendväljaõppe läbiviimine, rühma füüsiline ettevalmistus, varustusega seotud teemadega tegelemine, õigeks ajaks õigesse väljaõppekohta jõudmine jms. Lisaks omandasid aasta alguses ajateenijatest rühmaülemad ja –vanemad vastava kursuse läbimise järel õiguse lasketiirus iseseisvalt laskmisi läbi viia.

„Kahtlemata on terve rühma juhtimine vastutusrikas ülesanne, aga kui kõik koos milleski õnnestume, siis teeb ikka meele väga rõõmsaks küll,“ ütles Kalevi jalaväepataljoni rühmaülem lipnik Oskar Laur. „Teadmine, et meid tõesti usaldatakse, tekitab suurt ühtekuuluvustunnet ja motiveerib veel rohkem pingutama – tahame ju ikka, et ülematel oleks põhjust meie üle uhkust tunda.“

Kui tavapärases praktikas läbitakse kursuse mooduleid paralleelselt (st, et ühe päeva või nädala plaan koosneb mitmete erinevate teemade käsitlemisest), siis tsentraliseeritud mudeli puhul keskendutakse pikema ajaperioodi vältel süvendatult ühele moodulile. Sama mudelit kasutati nii jao- kui rühma taseme väljaõppe läbiviimiseks. Lahinguraja läbiviijatel suureneb võimekus märgata detaile, seetõttu on võimalik keskenduda rohkem nende parandamisele.

Kalevi jalaväepataljon on Eesti maaväe 1. jalaväebrigaadi koosseisu kuuluv jalaväepataljon, mille ülesanne on välja õpetada lahinguvõimelisi mehhaniseeritud reserv manööver- ja toetusüksusi.

Täispika uudise lugemiseks kliki nupul "Loe edasi >"
Tagasi Loe edasi