„Kui me igapäevaselt räägime ülesandekesksest juhtimisest, lahingvalmidusest, kaitse- ja võitlustahtest ning valmisolekust võimalikust sõjast, siis selles osas omab juhtimine väga tähtsat rolli,“ ütles Kaitseväe Akadeemia ülem brigaadikindral Viktor Kalnitski konverentsi avasõnades. „Mul on hea meel, et vaatamata tihedale graafikule olete saanud siia tulla ning suurem osa pataljonide esindajaid on täna siin.“
Tänavuse juhtimise ja pedagoogika konverentsi „Ülesandekeskne juhtimine Eesti kaitseväes“ eesmärk on tutvustada osalejatele ülesandekeskse juhtimisega seotud tervikuid keskendudes rühma- ja kompanii tasandi ülemate tegevustele kolmes valdkonnas: terminoloogiline/kontseptuaalne selgus, ülesandkeskse juhtimise rakendamise eripärad kaitseväes ja Kaitseliidus, ning Kaitseväe Akadeemia lõpetajate valmisolek täitmaks teenistusülesandeid väeosades.
„Ülesandekeskne juhtimine ei ole asi iseenesest, see on võimaldaja, mis teeb võimalikus manööversõja pidamise,“ ütles Kaitseväe Akadeemia juhtimise ja pedagoogika õppetooli lektor kolonelleitnant Tamur Kusnets. „Ülema usaldus alluva osas on isegi kriitilisem, kui alluva usaldus ülema suhtes, sest reeglina ei ole alluval nii suurt kogemust kui tema ülemal. Ülem peab teadma, milliseid ülesandeid ta oma alluvatele saab anda, et kasutada alluva oskusi parimal viisil.“
Esimene päev keskendub temaatika terminoloogiale ja kontseptuaalse tausta ühtlustamisele. Samuti saavad osalejad ülevaate Ukraina kogemustest ja juhtimispõhimõtetest lahingväljal. Teise päeva fookuses on ülesandekeskne juhtimine pataljoni, kompanii ja rühma tasemel ning toimuvad erinevad töötoad, kus arendatakse juhtimisega seotud teadmisi ja oskusi.
Juba kümnendat korda toimuvast kahepäevasest konverentsist võtvad nii füüsiliselt kui virtuaalselt osa õppurid, õppejõud, teadurid ning eksperdid kaitseväest, Kaitseliidust, Balti Kaitsekolledžist ja Sisekaitseakadeemiast. Lisaks on konverentsile kutsutud välisesinejad Ukrainast.
Konverentsi tulemusena saadakse süvendatud teadmised ülesandekeskse juhtimisega seotud tervikutest, k.a. rahvusvahelise vaate Ameerika näitel. Samuti antakse ülevaade juhtimist mõjutavatest teguritest ja dünaamikast Ukraina kui sõjas osaleva riigi näitel. „Ülesandekeskne juhtimine ei ole asi iseeneses ega sõltumatu nähtus, see on manööversõjapidamise oluline võimaldaja,“ lisas kolonelleitnant Kusnets.
Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ning Kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus-ja arendustegevust.