Eestis ja Iraagis teenivad Scoutspataljoni kaitseväelased tähistasid Pikksaare lahingu aastapäeva

Eesti Kaitsevägi 1 kuud tagasi 33

Eile, 21. jaanuaril möödus 106 aastat Scoutspataljoni hiilgavaimast lahingust üksuse senises ajaloos – Pikksaare jaama vabastamisest. 1. jalaväebrigaadi Tapa linnakus ja Iraagis sõjalisel välisoperatsioonil Inherent Resolve teenivad Scoutspataljoni kaitseväelased tähistasid aastapäeva rivistuste ja sõjalis-sportliku võistlusega.

„Lahing, kus vastloodud pataljoni võitlejad alistasid, hävitasid ja panid põgenema endast üle kümne korra suurema vastase, tuletab meile meelde, et scoutsi tunnuseks on julgus. See on nii ka tänapäeval. Ka meie tunnuseks on julgus, mis toetub professionaalsusele, kavalusele, agressiivsusele ja üllatusele, mida võimendab armastus kodumaa vastu ja mitmekordistab vennaskonna vägev vaim,“ ütles Tapa linnakus rivistunud Scoutspataljoni kaitseväelastele pataljoni ülem kolonelleitnant Ranno Raudsik.

Traditsiooniliselt ergutati rivistusel silmapaistvamaid scoutse ning pärast rivistust andis üksuse noorim ohvitser – nooremleitnant Andi Möller – ülevaate Pikksaare lahingu käigust.

Iraagis sõjalisel välisoperatsioonil Inherent Resolve teenivad scoutsid tähistasid olulist tähtpäeva lisaks rivistusele ka sportliku mõõduvõtuga koos liitlastega Ühendkuningriigist ning Ameerika Ühendriikidest.

„Täna 106 aastat tagasi Vabadussõja keerises toimus Scoutspataljoni üks suurim ja inspireerivaim lahing – Pikksaare lahing –, mille pärand elab igavesti meie südames ja hinges,“ ütles eile Iraagis, Erbili õhuväebaasis toimunud rivistusel Estcoy-21 kompaniiülem major Rauno Pettai ja lisas, et Pikksaare lahing oli enam kui võit strateegiliselt olulises punktis. „See oli lahing, mis sümboliseeris meie tahet võidelda kuni lõpuni, meie usku iseendisse ja meie sidet oma kaasvõitlejatega. See oli hetk, mil vennad seadsid oma elu kaalule mitte ainult relvade ja lipu, vaid ka tulevaste põlvede vabaduse nimel.“

Scoutspataljoni ajalukku läinud lahing toimus 21. jaanuaril 1919 Pikksaare jaama pärast. Rünnaku tulemusel vallutas 47-meheline Scoutspataljoni grupp jaama, mida kaitses 524 punavõitlejat. Selle teo tunnustamiseks ja mälestamiseks kanti Pikksaare lahingu nimi pataljoni lipule.

Scoutspataljon on 1. jalaväebrigaadi koosseisu kuuluv professionaalne, iseseisvaks lahingutegevuseks võimeline manööverüksus.

Fotogalerii

Täispika uudise lugemiseks kliki nupul "Loe edasi >"
Tagasi Loe edasi