Neljapäeval, 30. jaanuaril maandusid Ämaris Balti õhuturbemissioonil osalevatele neljale hävitajale lisaks veel neli Hollandi kuningliku õhuväe F-35 hävitajat. Tegemist oli osana Hollandi kuningliku õhuväe õppusest, mille raames osalesid Eesti õhuväelased esmakordselt liitlaste viienda generatsiooni hävitajate teenindamises.
Õppuse eesmärk oli koostöös liitlastega harjutada lennuüksuste kiire ümberpaiknemise (Agile Combat Employment – ACE) kontseptsiooni ning ühe osana ka lennuvahendite ristteeninduse (Aircraft Cross Servicing – ACS) protseduure. Hollandi õhuväelased viisid eelnevate nädalate jooksul Eesti õhuväe lennuvahendite teeninduse lüli spetsialistidele ja 1. eskadrilli tehnikutele väljaõppe, mille tulemusena on nad võimelised tagama teatud ulatuses hollandlaste hävitajate teenindust.
„Täna oli Eesti ja Hollandi Kuningliku õhuväe jaoks eriline päev. See on samm edasi ACE-kontseptsiooni järgi tegutsemise suunas ja on olnud silmapaistev näha Eesti õhuväelasi töötamas kõrvuti Hollandi kuningliku õhuväe personaliga. Ka kaheksa F-35 maandumine Ämari lennubaasis näitab meie jõupingutusi liidu ühtekuuluvuse, kindluse ja heidutuse vallas,“ ütles Hollandi õhuturbemissiooni kontingendi ülem „Banzai“.
„Tänane treening on eriline ja oluline, sest esmakordselt said õhuväe spetsialistid osaleda õhuturbe missioonil osalevate viienda põlvkonna hävitajate kiires lahinguvalmidusse seadmises. Koostöö Hollandi õhuväega on olnud ülimalt väärtuslik moodsate lennuvahendite maapealse ristteenindamise kompetentsi loomisel ja isikkoosseisu ettevalmistamisel liitlaste lennuvahendite kiireks lahinguvalmis seadmiseks. Eesmärgiks on läbi sarnaste ühistreeningute jätkamise tänaseks õpitud pädevusi hoida,“ ütles lennuväljaeskadrilli ülem kapten Maarek Kallas.
ACE on NATO kontseptsioon, mille peamine eesmärk on saavutada ja alal hoida hävituslennukite lahinguvalmidus hajutatud baaside tingimustes. Selle kontseptsiooni üheks osaks on lennuvahendite ja lennuüksuste kiire ümberpaigutamine erinevate geograafiliste asukohapunktide vahel, läbi mille on võimalik suurendada hukukindlust ja õhuvõitluse võimekust. ACE eelduseks on teatud tingimuste, võimekuste ja kompetentsi olemasolu lennuüksusi vastu võtvas NATO õhuväe baasis.
ACS on praktika, mille käigus liitlas- või partnerriikide õhusõidukitele pakutakse hooldust, tankimist, relvastuse täiendamist ja muid olulisi maapealseid tugiteenuseid vastuvõtvas õhuväebaasis vastuvõtva riigi poolt. See suurendab operatiivset paindlikkust, koostalitlusvõimet ja valmisolekut, võimaldades õhuvägedele sujuvat tegutsemist erinevates asukohtades.
Detsembri algusest on Ämari lennubaasist Balti õhuturvet taganud Hollandi kuningliku õhuväe üksus hävitajatega F-35. Nelja lennukiga üksus koosneb 90–150 sõdurist. Õppuseks lendas Leeuwardeni lennubaasist Eestisse veel 4 hävitajat F-35.
Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.