Aastate jooksul on esinenud arutelusid Tallinna Munitsipaalpolitsei (MUPO) vajalikkuse üle, kuid kriisiolukorrad on korduvalt tõestanud, et tugeva juriidilise jõuga korrakaitseüksus on vajalik ja mõistlik lisatugi politseile.

MUPO käed on seotud

Tallinna Munitsipaalpolitsei on olnud pilgete ja kriitika objektiks aastaid ning jõudnud ka „Ärapanija“ kullafondi. Seda organisatsiooni on lihtne kritiseerida ning vaevata saab kutsuda üles teisigi teda vihkama. MUPO tõstab bussi pealt jäneseid maha ning jätab kojamehe vahele kiletatud teate trahvist. Ebameeldivaid kohtumisi on olnud otse või kaudselt tõenäoliselt pea igal tallinlasel. Ometi on tänaseks selge selle organisatsiooni vajalikkus, tõusnud on professionaalsus ning ülesannete hulk, mida neilt ootame.

Olgu selleks kriisiolukordade lahendamine, massiürituste turvalisuse tagamine või alkohooliku pargipingilt kainestusmajja viimine – Politsei- ja Piirivalveamet on aastast aastasse kinnitanud, et MUPO olemasolu on neile toeks ning neile tuleks õigusi juurde anda. Väited munitsipaalpolitseist kui politseile vastukaaluna loodud paralleelsüsteemist on õnneks ajaloo hõlma vajumas.

Ometi on MUPO käed seotud – nende võimalused sekkuda avaliku korra rikkumistesse on väiksemadki kui eraturvafirmadel. Kuigi paljud MUPO ametnikud on saanud väljaõppe Sisekaitseakadeemias või on endised politseinikud. Näiteks ei ole ametnikel õigust kasutada käeraudu või muid enesekaitsevahendeid, mis võiksid aidata tagada nii nende endi kui ka kodanike turvalisust.

Tegelikult on õigused väiksemadki kui õpetajatel, kel on võimalus otsida vajadusel keelatud aineid ja esemeid ka noore koolikotist või temalt endalt. Sellist võimalust seadusepügalad munitsipaalpolitseinikule ei anna. Isegi alkoholimüügi järelevalve on vajanud mitme ametniku tööd, sest vormiga pole kaasa antud õigusi. Ka väiksemate rikkumiste korral peab  kaasama politseid, kulutades seega nii ka politsei ressurssi. Sisuliselt toimub tööjõu raiskamine, mis kriisi ajal võib eriti valusalt kätte maksta.

Kaasneksid väljaõpe ja nõuded

Kuigi siseministeerium on korduvalt algatanud seadusmuudatusi, et anda MUPO-le täiendavaid volitusi, ei ole need siiani jõustunud. Koalitsioonipartnerite seas puudub üksmeel küsimuses, kas ja millises ulatuses peaks munitsipaalpolitsei õigusi laiendama. Küll aga on koalitsioonileppes sees punkt suurendada kohaliku omavalitsuse võimalusi panustada avaliku korra tagamisse.

MUPO täiendavad volitused ei tähendaks politsei rolli vähendamist või nende töö ülevõtmist, vaid ressursside mõistlikumat jaotust. Olukorras, kus kohaliku tasandi korrakaitsjatel on reaalsed vajadused ja võimalus täita teatud ülesandeid tõhusamalt, tuleks anda neile selleks ka vajalikud seaduslikud vahendid. Ja loomulikult ka vastava väljaõppe ja nõuded! See aitaks parandada linnaelanike turvatunnet ja korrakaitseüksuste omavahelist koostööd.

KUIDAS TAGADA TURVATUNNET? Andre Hanimägi: aeg mupolt käerauad eemaldada!