Tapal paikneva Ameerika Ühendriikide sihtüksuse Võit operatiivsektsiooni ohvitser major Andrian Betancourt ütles, et oktoobris Eestisse roteerunud üksuse jaoks oli tegemist meeskondade atesteerimislaskmistega, kus kasutati pea 8 kilomeetri kaugusel asunud sihtmärgiala mõjutamiseks lühendatud laskekaugusega õpperakette. „See on meie viis testida ja kinnitada, et oleme valmis iga hetk Eesti kaitsesse panustada,“ ütles major Betancourt.
„Meil on väga tihe koostöö Eesti kaitseväelastega, nad on suurepärased ja külalislahked võõrustajad. Ma olen kindel, et meie siinolek, mis panustab nii heidutusse kui ka Eesti kaitseväe võimearendusse, on meie sihtüksuse nime vääriline võit – võit olukord. Meie aitame tulevasel Eesti HIMARS üksusel tundma õppida mitmikraketiheitjaid ning nemad omakorda annavad kasulikke näpunäiteid kuidas hoida efektiivsust ja lahingvalmidust ka keerulistes talvistes ilmatingimustes,“ lisas major Betancourt.
Eesti kaitseväe relvastusse jõuavad mitmikraketiheitjad HIMARS suveks. „Eesti üksus on mehitatud suurtükiväe taustaga reservväelastega ning üksusesse kuuluvate spetsialistide – keda on sadakond – väljaõpe on lõpusirgel. Me oleme koos Eestis paikneva Ameerika Ühendriikide sihtüksusega Võit isikkoosseisu veidi üle aasta õpetanud, ja hetkel, mil meie omad HIMARS-id Eestisse jõuavad, on üksus põhimõtteliselt valmis vajadusel kaudtulega vastast tema sügavuses mõjutada kasvõi kohe,“ ütles raketisuurtükipatarei veebel veebel Margus Oras.
Ameerika Ühendriikide president Joe Biden teatas USA üksuste rotatsioonide suurendamisest Balti riikidesse 2022. aasta suvel Madridis toimunud NATO tippkohtumisel. Ühendriigid saatsid rotatsiooni korras Eestisse jalaväekompanii ja HIMARS (High-Mobility Artillery Rocket System) mitmikraketiheitjatega üksuse koos vastava juhtimisvarustuse ja süsteemidega. USA üksused osalevad koos Eesti kaitseväega ühistel õppustel, et suurendada koostegevusvõimet.
2022. aasta detsembris allkirjastas Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) Ameerika Ühendriikide kaitsekoostööagentuuriga DSCA lepingu mitmikraketisüsteemide HIMARS hankimiseks. Relvasüsteemid jõuavad Eesti kaitseväe relvastusse hiljemalt suvel.
Mitmikraketiheitja HIMARS relvahanke projekt on 200 miljoni dollarilise kogumaksumusega on Eesti läbi aegade suurim. Selle raames hankis Eesti kuus mitmikraketiheitja süsteemi HIMARS koos laskemoona, sidelahenduste, väljaõppe-, logistika- ning elutsüklilahendustega. Hankega soetatakse erinevaid rakette, mille laskeulatus ulatub 70-st 300 kilomeetrini.